Matilda showcases luxurious heavily textured style, with soft romantic unstructured waves. Designed to move and fall away from your face to feel fresh and clean. The soft see through waves brush your shoulders and will feel carefree as a breeze. The signature Techno Fibre will ensure you will enjoy changing up her style with heat up to 150°
Matilda By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
Matilda showcases luxurious heavily textured style, with soft romantic unstructured waves. Designed to move and fall away from your face to feel fresh and clean. The soft see through waves brush your shoulders and will feel carefree as a breeze. The signature Techno Fibre will ensure you will enjoy changing up her style with heat up to 150°C.
Matilda has names after the unofficial national anthem “Waltzing Matilda” by Banjo Patterson
Colour Featured: Anzac Biscuit, Uluru, Byron Bay, Black Swan, Possum
,
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 degrees |
| Fringe | 5-6" |
| Crown | 10" |
| Nape | 7" |
| Sides | 9-10" |
| Overall Length | 14-15" |
| Weight | 146 Grams |
| Techno Fibre Range | Anzac Biscuit, Black Swan, Bondi Beach, Byron Bay, Dove Grey, Milo, Peaches & Cream, Possum, TIM TAM Rich Chocolate with Warm Highlights, No Shadow Root, Uluru * |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
Product Video
Related products
-
Short Techno Fibre Wig
Dawn By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Synthetics
Delta By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Featured Styles
Margot By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.





































