The Holly design is a beautiful, easy to wear style with a comfort fit. The soft hand-tied stretch cap, lace-front and monofilament top is designed for all day wear. The style is low density with soft romantic layers sitting blunt on the shoulders and curtain-bang-style face framing layers. The soft rooted dimensional pink colour is made using fabulous Techno Fibre synthetic hair and she has been designed in collaboration with Holly from @ohmy.holly.
Holly By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
The Holly design is a beautiful, easy to wear style with a comfort fit. The soft hand-tied stretch cap, lace-front and monofilament top is designed for all day wear. The style is low density with soft romantic layers sitting blunt on the shoulders and curtain-bang-style face framing layers. The soft rooted dimensional pink colour is made using fabulous Techno Fibre synthetic hair and she has been designed in collaboration with Holly from @ohmy.holly.
Techno Fibre is soft & more permanent than other synthetic fibres. It is a shake and wear style of fibre and can resist heat up to 150°C.
Holly comes in two cap sizes:
Petite – Fits head circumferences between 20.5-22 inches
Child – Fits head circumferences between 19.5-20 inches
Co-Designed with Holly from @ohmy.holly, the Holly style is simply dreamy with one of the most comfortable caps you’ll find!
Wig With A Mission
$20 from every sale of Holly gets donated to Variety – The Children’s Charity and recognises all the work they do helping children suffering hair loss here in Australia.
Colour Featured: Oh My Holly
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 degrees |
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Hair Density | Low-Medium |
| HOLLY | Oh My Holly |
| Choose Your Cap Size | Holly Petite (20.5-22"), Little Holly Ultra Petite (19.5-20.5") |
| Front | 8" |
| Nape | 5' |
| Side | 8"-9" |
| Overall Length | 14" |
| Fall Length | 13.5" |
Product Video
Related products
-
Featured Styles
Isla By Petite Wigs
$682 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Charlie
Charlie Topper 14″
$1,850 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Human Hair
Sophie Euro 14-16″
$2,364 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.


















