Proudly Australian designed to suit our climate and smaller head sizes here in Oz. Elle is a gorgeous medium – long style with beautiful face framing and the perfect amount of layering in her style. Her lace front enables off the face styling and the Techno Fibre ensures multiple styling options with the heat tolerance.
Elle by Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
Proudly Australian designed to suit our climate and smaller head sizes here in Oz. Elle is a gorgeous medium – long style with beautiful face framing and the perfect amount of layering in her style. Her lace front enables off the face styling and the Techno Fibre ensures multiple styling options with the heat tolerance.
Techno Fibre is soft & more permanent than other synthetic fibres. It is a shake and wear style of fibre and can resist heat up to 150°. This style is perfect for up styling.
Elle recognises Australian supermodel, Elle McPherson
Colour Featured: Byron Bay
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 degrees |
| Fringe | 6" |
| Crown | 12" |
| Nape | 9-10" |
| Sides | 8-9" |
| Overall Length | 17-18" |
| Weight | 189 Grams |
| Elle | Anzac Biscuit, Black Swan, Bondi Beach, Byron Bay, Iron Ore, Lamington, Peaches & Cream, Possum, Silver Sands, Tim Tam |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
Product Video
Related products
-
Petite Wig Co.
Pixie Petite by Petite Wigs
$360 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Human Hair
Molly Euro 10-12″
$2,650 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Featured Styles
Isla By Petite Wigs
$682 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.





















