Proudly Australian designed to suit our climate and smaller head sizes here in Oz. Margot is a gently layered beach wave style that sits just touching the shoulders. Margot has the ability to be styled in several ways and up-styled thanks to the Techno Fibre having the ability to be heat styled to 150°.
Margot By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
Proudly Australian designed to suit our climate and smaller head sizes here in Oz. Gently layered beach wave style just touching the shoulders. Margot has the ability to be styled in several ways and up-styled thanks to the Techno Fibre.
Techno Fibre is soft & more permanent than other synthetic fibres. It is a shake and wear style of fibre and can resist heat up to 150°.
If you love low density and natural feeling /looking wigs, Margot is made for you.
Margot is named to acknowledge and celebrate our fabulous Margot Robbie, Australian actress and film producer.
Colour Featured: Bondi Beach, Galah, Iron Ore, Cowboy Copper
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 degrees |
| Front | 12" |
| Crown | 11" |
| Nape | 5" |
| Sides | 10" |
| Overall Length | 14" |
| Weight | 136 Grams |
| Margot | Anzac Biscuit, Black Swan, Bondi Beach, Byron Bay, Cowboy Copper, Dove Grey, Galah, Iron Ore, Milo, Peaches & Cream, Possum, Silver Sands, Tim Tam |
| Hair Density | Very Light |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
Product Video
Related products
-
Petite Wig Co.
Dani By Petite Wigs
$750 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Synthetics
Elle by Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Petite Wig Co.
Olivia With Fringe By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.

































