Luscious layers and in two fabulous blondes, Kellie is a bouncy blow out style with beautiful length and a super comfortable to wear cap. Techno Fibre enables Kellie to be styled any way you desire, and is cut in a way that makes her great for up-styles.
Kellie By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
Luscious layers and in two fabulous blondes, Kellie is a bouncy blow out style with beautiful length and a super comfortable to wear cap. Techno Fibre enables Kellie to be styled any way you desire, and is cut in a way that makes her great for up-styles.
The original colours :
Summer Daze: a neutral/warm bronde with natural dimension
Aussie Bronde: a similar base to Summer Daze but added bright, ashy highlights around the front
Co-designed with Kellie from @hairlossboss, the Kellie is simply dreamy, with one of the most comfortable caps you’ll find! And $20 from every sale of Kellie is donated to Small Steps 4 Hannah, recognising all the work they do towards ending domestic violence.
Colour Featured: Aussie Bronde (Main Picture) & Summer Daze
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 degrees |
| Cap Design | Lace Front, Stretch Comfort Cap With Wefts, Monofilament Top |
| Hair Density | Low-Medium |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
| KELLIE | Aussie Bronde – (Ashy Face Framing), Byron Bay, Lamington, Possum (Shadow Rooted), Summer Daze – (Warm Bronde), Tim Tam |
| Fringe | 10" |
| Crown | 15" |
| Side | 14" |
| Nape | 15" |
| Overall Length | 24" |
| Weight | 195gm |
Product Video
Related products
-
Petite Wig Co.
Rachel By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Petite Wig Co.
Kim By Petite Wigs
$682 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Petite Wig Co.
Olivia With Fringe By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.

























