Dani is a lovely soft LOB crafted from Techno Fibre, she sits between Rose & Isla in length. This is a favourite amongst discerning wig wearer for its soft edges and natural fall. Enjoy the endless possibilities for styling with the ability of heat styling the Techno Fibre any way you want (up to 150°)
Dani By Petite Wigs
$750 (Inc. GST)
Dani is a lovely soft LOB crafted from Techno Fibre, she sits between Rose & Isla in length. This is a favourite amongst discerning wig wearer for its soft edges and natural fall. Enjoy the endless possibilities for styling with the ability of heat styling the Techno Fibre any way you want (up to 150
A lovely soft stretch cap that hugs your head ensuring it feels comfortable and secure. Techno fibre heats up to 150°c allowing you the freedom to curl and straighten or shake and wear.
Dani named after Aussie Actress/Singer Dani Minogue
Colour Featured: Lamington
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Cap Design | Lace Front, Stretch Comfort Cap with Wefts, Monofilament Top |
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150° |
| Front | 11-13" |
| Nape | 7" |
| Fall Point | 16" |
| Weight | 158 grams |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
| DANI | ANZAC BISCUIT Warm blondes with medium shaded root and face framing highlights, BLACK SWAN Soft Natural Black, BONDI BEACH Light mixture of Ashy blondes with a natural shaded root, BYRON BAY Slightly warm pale blondes and golden highlights with Natural Shaded Root and Face Framing highlights, IRON ORE Natural Mid Brown with No Shaded Root, LAMINGTON Mid Ashy brown with warm highlights, POSSUM Highlighted Caramel through Light Brown, no shadow root., TIM TAM Rich chocolate with warm highlights, No shadow root |
Product Video
Related products
-
Petite Wig Co.
Toni By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Bianca Euro
Bianca Euro 8-10″
$2,350 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Short Techno Fibre Wig
Kylie By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.































