The wig you wear when you don’t want to wear a wig. Toni is as light as a feather… Lovely shape through the back, easy to wear over your ears. Very soft around the face line.
Toni By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
The wig you wear when you don’t want to wear a wig. It is as light as a feather… Lovely shape through the back, easy to wear over your ears. Very soft around the face line.
For wearers who love the most natural looking and lightest feeling wigs, the Toni has one of the lightest densities in the industry 🙂
Named to recognise Toni Collette, Aussie Actress
Colour Featured: Silver Sands , Galah, Byron Bay
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Fringe | 4-5" |
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 derees |
| Sides | 5" |
| Weight | 60 Grams |
| Hair Density | Very Light |
| Techno Fibre Range | * Black Swan, * Lamington, * Possum, Anzac Biscuit, Byron Bay *, Dolphin *, Galah *, Iron Ore *, Koala *, Magpie *, Peaches & Cream *, Pelican *, Silver Sands, Uluru * |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
Product Video
Related products
-
Featured Styles
Isla By Petite Wigs
$750 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Petite Wig Co.
Nicole By Petite Wigs
$750 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.






























