Proudly Australian designed to suit our climate and smaller head sizes here in Oz. Delta is a gorgeous long style with beautiful face framing and the perfect amount of layering in her style. Her lace front enables off the face styling and the techno fibre ensures multiple styling options with the heat tolerance.
Delta By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
Proudly Australian designed to suit our climate and smaller head sizes here in Oz. Delta is a gorgeous long style with beautiful face framing and the perfect amount of layering in her style. Her lace front enables off the face styling and the techno fibre ensures multiple styling options with the heat tolerance.
Techno Fibre is soft & more permanent than other synthetic fibres. It is a shake and wear style of fibre and can resist heat up to 150°. This style is perfect for up styling.
Delta recognises Australian singer, songwriter, television personality and actress Delta Goodrem.
Colour Featured: Byron Bay, Peaches & Cream, Iron Ore
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 degrees |
| Crown | 10-11" |
| Nape | 13" |
| Sides | 12-13" |
| Overall Length | 20" |
| Weight | 195 Grams |
| Techno Fibre Range | ANZAC BISCUIT (d Warm Blondes with Medium Shaded Root and Face Framing Highlights), BLACK SWAN (d Soft Natural Black), BONDI BEACH (d Light Mixture of Ashy Blondes With a Natural Shaded Root. Golden Highlights With Face Framing), BYRON BAY (d Slightly Warm Pale Blondes and Golden Highlights with Natural Shaded Root and Face Framing), IRON ORE (d Natural Mid Brown No Roots), LAMINGTON (d mid ashy brown with warm highlights), PEACHES & CREAM (d Light Copper with Strawberry Blonde Copper), POSSUM (d Highlighted Caramel Through LIght Brown, No Shadow Root, SILVER SANDS (d Clean White Blonde with Ash Brown Root, Front Highlights and Subtle Ash Highlights), TIM TAM Rich Chocolate with Warm Highlights, No Shadow Root |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
Product Video
Related products
-
Petite Wig Co.
Dani By Petite Wigs
$750 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Synthetics
Elle by Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Petite Wig Co.
Pixie Petite by Petite Wigs
$360 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.



























