This beautiful wig has checked all the boxes, incredibly light to wear, perfect for our Australian climate, and you can literally run your fingers through this her. She feels surprisingly like your own hair and has a new softer feeling cap with super soft mesh.
Rachel By Petite Wigs
$795 (Inc. GST)
This beautiful wig has been designed to tick all of your boxes. It is incredibly light to wear, perfect for our hot Australian climate, she is incredibly versatile giving you endless styling options to really make her feel like you. You can literally run your fingers through this wig and it feels like you are running your fingers through your own hair. She has a new softer feeling cap with super soft mesh which makes this wig so very comfortable to wear – serious next level comfort! She is available in 12 beautiful colours so, all of these components come together to give you the wig of your dreams.
Rachel suits every face shape and she looks amazing on you no matter what age you are.
Co-Designed with Kylie from The Wig and I in QLD, Rachel is a low maintenance and very easy to wear wig. The perfect throw on and go!
Colours Featured: Bondi Beach, Byron Bay & Milo
| Cap Size | Petite |
|---|---|
| Hair Type | Techno Fibre Synthetic Heat Tolerant to 150 derees |
| Cap Design | Lace Front, Hand Tied Stretch Comfort Cap, Monofilament Top |
| Fringe | 8" |
| Sides | 10" |
| Crown | 6" |
| Nape | 1.5" |
| Weight | 75 Grams |
| Hair Density | Low-Medium |
| Techno Fibre Range | * Bondi Beach, * Dove Grey, * Gold Mine, * Lamington, * Magpie, * Milo, * Possum, * Tim Tam, Anzac Biscuit, Byron Bay *, Magpie * |
| Fits Head Circumference | 20.5" – 22" |
| Fits Ear To Ear | 11.5" – 12.5" |
| Fits Front to Back | 12" – 13.5" |
Product Video
Related products
-
Featured Styles
Sandy By Petite Wigs
$795 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Bianca Euro
Bianca Euro 10-12″
$2,500 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Human Hair
Bella Curls 18-20″
$4,350 (Inc. GST) Add to Cart This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Become a Retailer
In Australia there its a large proportion of the market who have smaller sized heads and up until now, a shortage of petite sized styles to choose from. What is deemed Average in a wig cap is just too big for many people. Let’s balance this out in your showroom with a range dedicated to ensuring people with smaller sized heads can enjoy a wonderful array of options. We’re here to answer any questions you have about becoming a retailer for Petite Wig Company.































